Gardırop

gardırop-edirne

Gardırop

Dekorasyonlarda takım mobilya kullanımı son yıllarda popülerliğini kaybetmeye başladı, artık parçaların tek tek seçildiği ve sıra dışı bir kombinasyon oluşturulan tasarımlar daha çok ilgi çekiyor. Bu trend değişiminin en iyi yanı ise yatak odanızda kullanacağınız giysi dolabını seçerken takıma ya da standart modellere bağlı kalmak zorunda olmamanız. Odanın stiline uygun olacağını düşündüğünüz farklı birçok modeli değerlendirebilirsiniz. Mini gardıroplar, retro dolaplar, tavan askıları, açık dolaplar, niş dolaplar gibi birçok yenilikçi tasarım ile yatak odanıza karakter kazandırmanız mümkün.

Severek aldığınız giysilerin evi olan ve genellikle yatak odalarında yer alan gardıroplar evinizin en önemli mobilyalarından. Bu nedenle gardırop seçerken de uzun süre kullanacağınızı ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Peki; gardırop alırken nelere dikkat edilmeli, sonradan pişman olmamak için hangi sorulara cevap aranmalı? Şimdi, gardırop seçimi hakkında merak ettiğiniz detayları paylaşmaya başlayalım.

İşe, odanızın büyüklüğünü ölçerek başlayın.

Elbette odanız için çok büyük gelecek bir gardırop almak istemezsiniz. Bu nedenle yatak odanızda gardırobu konumlandırmayı planladığınız alanın ölçülerini alarak işe başlayabilirsiniz. Bazı yeni evlerin yatak odalarının küçük olması nedeniyle gardıroplara, giyinme odası olarak oluşturulacak başka bir odada yer verilebiliyor. Eğer siz de gardırobunuzu giyinme odasında konumlandıracaksanız yatak odanız yerine giyinme odanızın ölçüsünü almalısınız. Bu aşamada “Giyinme ya da yatak odasında gardırop nereye konmalı?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Eğer gardırobu yatak odasına koyacaksanız öncelikle güzel bir uyku için yatağınızı konumlandırmalısınız. Fakat gardırobunuzun pencereyi kapatıp doğal ışık kaynağınızı tamamen kesmemesine ve oda kapısının tam arkasında olmamasına özen göstermelisiniz.

Gardırobunuz sürgülü mü, kapılı mı olsun?

Ölçüleri aldıktan sonraki aşamada gardırop modelleri arasından seçim yapmak var. Peki, sürgülü dolap mı, kapaklı dolap mı size göre? Bu sorunun cevabını, gardırobu konumlandırmak istediğiniz alan verebilir. Örneğin dar bir alanınız varsa kapılı gardıropların kapakları açıldığında alanı daha çok daraltabilir. Bu nedenle eğer küçük bir odanız varsa sürgülü gardıropların sizin için ideal olduğunu söyleyebiliriz.

İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun.

Gardırop denildiğinde çoğumuzun aklına giyecekleri koyduğumuz dolap gelse de yeterli depolama alanı olmadığında gardıroplara havlu, nevresim gibi ev tekstili ürünleri de koyulabiliyor. Bu nedenle almak istediğiniz gardırobun, ihtiyacınızı karşılayacak büyüklükte olmasının yanı sıra sizin için yeterli sayıda rafıyla çekmecesi olmasına ve askılık boyunun giyecekleriniz için ideal olmasına da özen göstermelisiniz. Buna ek olarak eğer odanızda boy aynası koyacak yeterli alan yoksa aynalı gardırop alarak bir ihtiyacınızı daha karşılayabilirsiniz.

Renk seçimini dekorasyonunuzun yanı sıra ihtiyaçlarınız doğrultusunda da yapın.

Gardırop seçerken genellikle yatak odasında bulunan mobilyaların renkleri tercih ediliyor. Oysa farklı renkler tercih ederek alanın daha şık bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Mesela kapakları farklı renklerde olan ve alana hareket katan gardıroplar son yılların trendleri arasında yer alıyor. Buna ek olarak eğer odanız küçükse açık renkli ve aynalı gardırop tercih ederek alanın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir